Autratová Iveta

Rodačka z Nového Města na Moravě. Její velká láska k přírodě a zvířatům se odráží i v jejích obrazech. Od malička maluje a zkouší různé techniky. V současné době ji nejvíc uchvátila práce s pastelem.

Iveta říká o svém životě a tvorbě: 

Jsem rodačka z Nového Města na Moravě, v současnosti žiji a tvořím v Brně. Výtvarnou činností se zabývám od dětství, ale teprve před několika lety jsem se rozhodla svoje umění představit veřejnosti. Stejně tak jako malování mě celý život provází láska a obdiv k zvířatům a přírodě, a tak se velmi často stává, že se tato vášeň objevuje i v mých obrazech a ilustracích.

Už na základní škole jsem navštěvovala Lidovou školu umění, chtěla jsem pokračovat studiem s výtvarným zaměřením, ale osud tomu nebyl příliš nakloněn a tak jsem vystudovala ekonomii. Přesto jsem stále věrná svému snu a výtvarné vzdělání neustále doplňuji samostudiem, návštěvou kurzů a samozřejmě prací. Vždycky jsem chtěla být malířkou nebo ošetřovatelkou zvířat. Když jsem skončila studium, rozhodla jsem se najít si místo v ZOO Brno, jako ošetřovatelka. Nabídli mi práci s mláďaty šelem, to by se mi strašně líbilo, ale navrhovaný plat byl bohužel tak nízký, že bych stěží zaplatila ubytování, na jídlo by mi asi vůbec nezbylo...

A mé sny? Myslím, že se mi splnilo obojí. Součástí mého domova je hned několik zvířat, starám se o ně společně s dcerou a mají své pevné místo v mém životě. Druhý sen jsem si začala plnit před několika lety první autorskou výstavou spojenou s vernisáží v Galerii DÍLO na Starobrněnské 13 v Brně. Vystavovala jsem i v Zürichu a v brněnském IBC společně s jinými autory, v Malostranské besedě v Praze a nedávno moje obrazy promítali na mezinárodní výstavě v New Yorku.

Používám různé malířské techniky jako je akvarel, olej, kresbu pastelkami, tužkami, ale v současnosti jsem si nejvíc zamilovala práci s pastelem. Výraznou vlastností pastelů jsou jejich zářivé barvy, poddajnost, jemnost a mnoho možností, jak s nimi pracovat. Obrazy zvířat vznikají s cílem vystihnout jejich pocity, vtáhnout diváka do jejich světa a vnímat je. Chtěla bych, abychom chápali, jak důležitá je pro nás příroda a život v ní.  

Inspirace:

Jednoznačně příroda :o)....., ale i lidé se kterými se potkávám, moje rodina, zážitky, pocity..

V dětství to byl známý spisovatel a zoolog Gerald Durrell. Jeho knihy jsem přímo hltala a snila o tom, že budu taky cestovat a zachraňovat zvířata pro další generace a nádherné ilustrace v knihách přímo vybízely k výtvarnému projevu...

Více najdete na http://www.ivetaautratova.com

 

 
 
 

Výstavy:

Iveta Autratová (2013)

Iveta Autratová (2013)

Výstava Ivety Autratové v Galerii Dílo.

Podívej se na výstavu autora