Svoboda Ondřej

Narodil se roku 1983 v Brně, odkud se s rodiči přestěhoval do Radňovic na Vysočinu, aby se v roce 2001 do Brna vrátil. Zde pak vystudoval Střední průmyslovou školu slévárenskou, obor umělecký kovář. Ihned po ukončení studia se výlučně umělecké tvorbě.

Kovárnu, svůj nezbytný prostor k realizaci, měl z počátku v Radňovicích, pro větší dostupnost ji však přesunul do Brna, nejprve do městské části Žabovřesky, odtud do industriálních Zábrdovic.

Ve své tvorbě zpracovává širokou škálu výtvarných podob a forem. Při zpracování použitých materiálů vychází z tradičních kovářských technik ruční práce, cíleně kombinuje železo se dřevem nebo jinými přírodními materiály, přičemž využívá možností strukturovaných povrchů, leštění nebo matu.

Pro jeho tvorbu je charakteristickými vtip a jednoduchost jednotlivých děl. Primitivismus celku tak umocňuje výraz a úsměvné vyznění díla, které je pak odrazem životního optimismu autora, jeho snahy pobavit a rozesmát. Jeho plastiky jsou charakteristické přímočarostí, lehkostí a stylovou čistotou, které nechávají vyznít hravému humoru skrytému v jednoduchosti myšlenky. 

 
 
 

Výstavy:

I. Polcar, O. Svoboda a J. Velčovský (2007)

I. Polcar, O. Svoboda a J. Velčovský (2007)

Společná výstava Ivana Polcara a Josefa Velčovského.

Podívej se na výstavu autora
 
J. Svoboda, M. Halva, P. a L. Hluštíkovi (2007)

J. Svoboda, M. Halva, P. a L. Hluštíkovi (2007)

Společná výstava Jana Svobody, Michala Halvy, Petry Hluštíkové a Lubomíra Hluštíka.

Podívej se na výstavu autora